Tuesday, 12 November 2013



Pamiętam jak stresowałam się moim pierwszym lotem z niemowlakiem. Zupełnie nie wiedziałam jak się do tego przygotować  Do tego leciałam sama z pól rocznym dzieckiem, dwie walizki i wózek  Bałam się, ze JJ cały lot przepłacze i staniemy się najbardziej znienawidzonymi pasażerami w samolocie. Jak się później okazało, nie było po co się tak stresować  JJ cieszył się swoboda ruchów, wyglądał przez okno i zaczepiał siedzących wokół nas ludzi. Dla tych którzy jeszcze nie lecieli, a planują...

BILET LOTNICZY DLA DZIECKA

W większości linii lotniczych za dzieci w wieku 0-2 lat płaci się ustalona stawkę w wysokości około £30. Takiemu dziecku nie przysługuje jednak fotel w samolocie, lecz musi ono siedzieć na waszych kolanach. Rodzice po zajęciu miejsc dostają od załogi pokładu dodatkowy pas dla dziecka, który nakłada się na pas bezpieczeństwa rodzica. Mimo tego ze dziecko nie ma swojego miejsca w samolocie, trzeba pamiętać by zakupić dla niego bilet. 

BAGAŻ DLA DZIECKA I WÓZEK
Maluszkom poniżej 2 lat nie przysługuje bagaż podręczny. Jedynym bagażem za który nie trzeba płacić jest składany wózek. Wózek ten trzeba oznakować podczas zdawania bagażu, a korzystać można aż do momentu wejścia na pokład samolotu. Wózek wystarczy złożyć i pozostawić przy schodach samolotu, a panowie z obsługi załadują go do luku bagażowego. W zależności od linii lotniczych i widzi misie załogi wózki odbiera się w różnych miejscach. Czasem zostawiają je przy schodach samolotu, czasem wystawiają na taśmę z bagażem, a czasem w osobnym miejscu gdzieś kolo taśmy… Nie mam pojęcia od czego to zależny, ale trzeba mieć oczy szeroko otwarte. 

JEDZENIE DLA DZIECKA
W bagażu podręcznym można bez obaw przewieźć płyny i napoje dla dziecka w opakowaniach nie przekraczających 100ml. Bez obaw można tez przewieźć jedzenie, o ile nie jest ono w formie płynnej  Trzeba pamiętać  by wszystkie płyny zapakować w jedna przezroczysta plastikowa i zamykana torbę i wyjąć ja z bagażu podręcznego podczas odprawy paszportowo celnej. Proszę się nie zdziwić  jeżeli zostaniecie poproszeni o skosztowanie jedzonka swojego dziecka. Ja zwykle kupuje jakieś przekąski i napoje na drogę w strefie bezcłowej lub na pokładzie samolotu. Dobrze jest by dzieci piły coś podczas startu i lądowania, bo pomoże im to w odetkaniu uszek podczas zmiany ciśnienia. U nas ta metoda działa w 100%.

OCZEKIWANIE NA LOT
Lotniska ostatnio wyszły z pomysłem zorganizowania placu zabaw na lotnisku. Dzięki temu dzieciaki mogą się wyszaleć, wyskakać  zawrzeć nowe znajomości, aby potem podczas lotu błogo spać. Oczywiście na tych bardziej odpornych na sen trzeba mieć przygotowany plan B.

JAK PRZETRWAĆ LOT Z MALUCHEM 
Jeśli dziecko nie uśnie podczas lotu, to wtedy przydaje się plan B. Dzieci z natury nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu. Ulubionym zajęciem JJ'a jest chodzenie wte i wewte wąskim przejściem w samolocie. Trzeba wtedy łapać wdech zęby przepuścić osoby idące do toalety (wole już nie wspominać o stewardessach z wózeczkiem). Żeby dziecko siedziało w miejscu najlepiej zabrać ze sobą dużo zabawek, bo same wiecie jak nasze pociechy szybko się nudzą. Najlepiej wziąć książeczkę, którą można opowiadać w nieskończoność. W naszym przypadku sprawdza się tez iPad z edukacyjnymi aplikacjami dla dzieci.











19 komentarze:

  1. Świetnie, że poruszyłaś ten temat! Nie będę musiała dużo szperać w internecie przy okazji naszej przyszłorocznej wycieczki do Anglii :) A ten wózek to musi mieć jakieś określone wymiary po zlożeniu?

    ReplyDelete
  2. Fajny i przydatny post ;) na pewno się przyda, bo kiedyś planuję lecieć do siostry a na pewno dziecko już wtedy będzie uczestniczyło w Naszym życiu ;)

    Świetny Maluch!

    http://rodzice-plus-dziecko.blogspot.com/

    ReplyDelete
  3. No właśnie co z tym wózkiem, są jakieś normy dotyczące jego wymiarów?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Mozna brac taki duzy jaki tylko macie, byle by sie skladal

      Delete
  4. Replies
    1. Tak, w Krakowie na lotnisku mamy plac zabaw na pierwszym pietrze kolo bramek 2 i 3, o ile dobrze pamietam :)

      Delete
  5. Dzięki za te informacje, na pewno nam się przydadzą w grudniu! :)

    ReplyDelete
  6. O jejju jakie świetne zdjęcia!! Informacje jak najbardziej przydatne! Pewnie kiedyś tu jeszcze po nie zajrzę :)

    ReplyDelete
  7. Pamietam jak sie balam lotu z Maluchem - wowczas 9 miesiecy.Lecielismy noca, wiec przy starcie Go zmoglo i obudzil sie dopiero przy ladowaniu. Tak jak piszesz jedzenie dla dziecka na czas lotu, mozna swobodnie wniesc do strey bezclowej. O restrykcjach ilosciowych w tym przypadku nigdy nie slyszalam, my mielismy 150ml mleka i 250ml zupki - pokazalismy i nie bylo obiekcji ani w Rzymie ani w Gdansku. Od siebie do Twojej listy dodalabym cos na uszy tzn. nsa zatykanie uszy przez skaczace cisnienie podczas startu i ladowania - najlepiej do ssania. Pozdrawiam

    ReplyDelete
    Replies
    1. No tak, do ssania to bardziej dla starszych dzieci, ale jak najbardziej dobry pomysl. Jak latamy noca to JJ tez caly lot potrafi przespac.

      Delete
  8. ooo jest i nasz Kraków:)
    PS gdzie w uk mieszkacie?:) dopiero odkryłam bloga i podczytuję:)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jestesmy z Nottinghamshire. W naszych pobliskich lasach grasowal Robin Hood

      Delete
    2. no to my troche powyżej bo South Yorkshire:)

      Delete
  9. Przystojniaczek i do tego taki elegancki.

    ReplyDelete
  10. To prawda, maluszki nie potrafią usiedzieć w miejscu. Wiele razy latałam samolotem i za każdym razem mama z dzieckiem wędrowała po całym samolocie. Ale nikt nie był zły i niemiły, bo to zrozumiałe. Dziecko nie będzie siedziało spokojnie

    ReplyDelete
  11. Oj chyba bym się nie podjęła takiej podróży z maluchem :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. W tym roku lece znowu sam a, tylko ze teraz z 6 miesiecznym dzieckiem i 4 latkiem. Zycz mi powodzenia :)

      Delete