Thursday, 23 June 2016


Chrzest jest niezwykle ważnym wydarzeniem, symbolizującym włączenie dziecka do wspólnoty katolickiej. Nawet jeśli byłaś już na kilku ceremoniach i wydaje ci się, że wiesz jak wyglądają przygotowania do chrztu, to jest wiele drobnych rzeczy, które powinnaś koniecznie uwzględnić w swoich przygotowaniach. O tym, co zrobić, aby ceremonia chrztu była niezapomnianym przeżyciem oraz przebiegła gładko i bez stresu przeczytasz w tym artykule.


ZGŁOSZENIE CHĘCI PRZYJĘCIA SAKRAMENTU CHRZTU

Jak tylko zdecydujecie się na ochrzczenie dziecka, koniecznie musicie zgłosić się do parafii, w której będzie je chrzcić. Najlepiej, jeśli zrobicie to najwcześniej jak możecie, gdyż wtedy istnieje największa szansa na to, że wybrany przez Was termin będzie wolny, a ksiądz, nie będzie miał jeszcze żadnych innych zobowiązań. Aby zarezerwować termin ceremonii i móc rozpocząć przygotowania do chrztu potrzebujecie aktu urodzenia dziecka i Waszych dowodów osobistych.


ZAPROSZENIA

Podczas przygotowań do chrztu powinniście pamiętać, aby wysłać zaproszenia odpowiednio wcześniej po to, aby goście mogli przygotować się na ten termin i ewentualnie przesunąć inne zobowiązania. Pięknie wykonane zaproszenia z pasującym do nich tekstem są także wspaniałą pamiątką. Zaproszenia możecie wykorzystać nie tylko w celu przekazania daty uroczystości, ale także w celu rozesłania pieśni i modlitwy powszechnej po to, aby goście także mogli mieć swój mały wkład w przygotowania do ceremonii chrztu oraz liturgii.


KTO MOŻE BYĆ RODZICEM CHRZESTNYM?
Przed wyborem chrzestnych należy pamiętać, że muszą oni spełniać pewne wymagania. Powinni:
 • mieć ukończone 16 lat,
 • być katolikami, którzy przyjęli już sakrament I Komunii Św. i żyją zgodnie z wyznawaną wiarą,
 • być wolni od kary kanonicznej,
 • zostać wyznaczeni przez rodziców osoby, która przyjmuje chrzest, przez nią samą (jeśli bierze chrzest osoba dorosła), przez kapłana lub szafarza chrztu.


POTRZEBNE DOKUMENTY

 • świadectwa ślubu kościelnego rodziców,
 • aktu urodzenia dziecka,
 • danych chrzestnych (imię i nazwisko, adres zamieszkania, wyznanie, data urodzenia),
 • zaświadczeń zawierających potwierdzenie, że osoby wyznaczone na chrzestnych mogą nimi zostać (zaświadczenia z parafii przyszłych rodziców chrzestnych).TERMIN DOSTARCZENIA DOKUMENTÓW

Jeśli chodzi o termin dostarczenia dokumentów, to zależy on od parafii. Najczęściej jednak ustala się, że formalności powinny być załatwione przynajmniej 3 tygodnie przed uroczystością.O CZYM JESZCZE TRZEBA PAMIĘTAĆ?

Przygotowania do chrztu to nie tylko stworzenie programu uroczystości oraz wybór odpowiednich czytań czy pieśni. Podczas organizacji chrztu powinniście pamiętać jeszcze o kilku praktycznych aspektach, których nie powinno zabraknąć podczas tej ceremonii.
 • Świeca chrzcielna: jest symbolem światła Bożego, które powinno towarzyszyć od momentu chrztu. W niektórych parafiach istnieje możliwość zakupu świecy, zazwyczaj jednak to rodzice bądź chrzestni dbają o jej przygotowanie.
 • Szatka na chrzest: Biała szatka jest tradycyjnym strojem dziecka chrzczonego, który zakłada się mu przed uroczystością lub którym celebrans przykrywa dziecko podczas chrztu. Biała szatka podkreśla znaczenie obrzędu oraz symbolizuje głęboką więź dziecka z Chrystusem. W niektórych rodzinach szatka przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, co tylko podkreśla przynależność do wspólnoty.
 • Poczęstunek: Prawie wszystkie ceremonie chrztu nie kończą się tylko na mszy w kościele. Spotkanie w gronie rodzinnym przy kawie i ciastku czy wspólny obiad w restauracji są  miłym akcentem na koniec uroczystości. Dlatego warto pomyśleć o zarezerwowaniu właściwego  miejsca odpowiednio wcześnie.
6 komentarze:

 1. Słodziutka jest po prostu!!!
  całusy

  ReplyDelete
 2. Co kraj to obyczaj. My, zeby ochrzcic dzieci, musielismy byc czlonkami parafii przez minimum 6 miesiecy i regularnie uczeszczac na msze (co sprawdzane jest przez pobieranie datkow na mszy w kopertach, przypisanych do poszczegolnych dat). Co do danych, to wystarczyly nasze imiona oraz dane personalne dziecka. Chrzestny/a (wystarczy jedna osoba) potrzebowal zaswiadczenie ze swojej parafii, ze jest praktykujacym katolikiem (czlonkostwo, plus minimum 6 miesiecy regularnego uczeszczania na msze). Swiece oraz szatke przygotowuje kosciol. W naszej parafii, musielismy dodatkowo prosic, zeby chrzest odbyl sie w czasie mszy, bo standardowo dzieci chrzczone sa po mszach. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dokladnie. Co kosciol to inne wymagania. Jak chrzcilismy Kube, to wymagano od nas wszystkich dokumentow wraz z karteczkami ze spowiedzi itp. Tym razem poproszono tylko i wylacznie o akt urodzenia dziecka. Ofiare trzeba zlozyc za intencje dziecka i za chrzest osobno. Jesli sie tego nie zrobi, to intencji podczas mszy nie bedzie....

   Delete
 3. My Chrzest Bąbelka mamy już za sobą, ale porady bardzo przydatne dla tych rodziców, którzy dopiero na to wydarzenie oczekują.

  W naszym przypadku ksiądz w drodze wyjątku zgodził się, by chrzestną została młodsza siostra mojego M.- mimo że jeszcze wtedy nie ukończyła 16 lat i kilka miesięcy zostało jej do Bierzmowania. Także reguły regułami - ale jeśli trafi się na przychylnego kapłana to można też je czasami troszeczkę nagiąć :)

  P.S. Śliczne zdjęcia ! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dokładnie. Wszystkie informacje zebrałam i spisałam z doświadczenia po przygotowywaniach do już drugiego chrztu, ale powiem szczerze ze mimo tego, że parafia ta sama to wymagania za każdym razem inne.

   Delete