PORANEK ŚWIĄTECZNY
Świąteczny poranek rozpoczyna się od biegu na dól i sprawdzaniu czy Mikołajowi udało się dotrzeć do naszego domu. Zjedzone ciasteczka, marchewki i pusta szklanka po mleku to znak, że Mikołajowi i Rudolfowi smakowały przygotowane przez nas przysmaki. Podekscytowanie sięga zenitu, kiedy okazuje się, że pod choinką jest masa prezentów. Mniejsze podarki i słodycze Mikołaj zwykle pakuje do pończoch zawieszonych na kominku.
CRACKERS
Crackers - czyli paczuszki przypominające wielkie cukierki. Otwiera się je pod koniec obiadu poprzez pociągnięcie końców. W środku znajdują się symboliczne niespodzianki (typu pilniczek do paznokci, spinki, centymetr krawiecki itp.), papierowe korony i niezbyt śmieszne dowcipy.
ŚWIĄTECZNY OBIAD
Tradycyjny świąteczny obiad to indyk, zapiekane ziemniaczki, pietruszki w miodzie, gotowane brukselki i wiele innych warzyw. Do tego podawany jest pyszny sos i żurawina. Jako dodatek serwuje się również pigs in blankets, czyli parówki zawinięte w bekon. Ostatnimi czasy serwuje się również inne rodzaje mięs, które tradycyjnie zapieka się w piekarniku. Na deser serwowany jest christmas pudding, który robiony jest z migdałami i suszonymi owocami, a podawany jest z sosem na bazie brandy, który ostentacyjnie podpala się podczas serwowania deseru. Bardzo popularnym deserem podawanym w święta jest również fruit trifle.
KARTKI ŚWIĄTECZNE
Co roku do wypisania ma się ich setki. Dostaje się je od każdego, więc każdemu trzeba także jedną ofiarować. A że kominka czy komody nie starcza by je wszystkie ustawić, to w UK rozwiesza się je dosłownie wszędzie. Teściowa ma je na schodach na lustrach, obrazach, wiszą jak pranie na sznurkach i gdzie się tylko da. Zwykle dostaje się listę z przedszkola/szkoły z imionami dzieci i nauczycielek, tak aby każdy bez problemu mógł sobie życzyć wszystkiego dobrego na święta. . U Kuby w grupie jest 35 dzieci i 8 przedszkolanek, więc sobie możecie wyobrazić ile mieliśmy wypisywania. Do tego trzeba wysłać kartki dla rodziny, znajomych z pracy i sąsiadów. Niektórzy lubią podarować je również listonoszowi, śmieciarzowi czy panu rozwożącemu mleko.
A to renifer w wersji JJ'a.
Ten zwyczaj z kartkami jest świetny :)
ReplyDeleteSzczęśliwego Nowego Roku :)
Fajny zwyczaj, tylko duzo wypisyania. Ale czego sie nie robi by sprawic innym odrobine przyjemnosci (o)
DeleteSwietne tradycje!
ReplyDeleteChcialabym, zeby zwyczaj kartek byl tutaj bardziej popularny. A tymczasem umiera smiercia naturalna... W tym roku dostalam "az" piec!
Tubylcy tez tradycyjnie pieka na Swieta indyka. Po powrocie z przerwy swiatecznej, wiekszosc solidarnie oznajmila, ze nie chca tego ptaszyska ogladac na oczy przez najblizsze pol roku! :)
Niestety tak to Agata wygląda. Kartki zostały zastąpione sms'ami i wiadomościami na Facebook'u, a szkoda [-(
DeleteDużo szczęścia w Nowym Roku!
ReplyDeletePrzepiękne zdjęcia
Dziękuję pięknie i również życzę wspaniałego Nowego Roku!
ReplyDeleteMasz przepiękny dom ♥
ReplyDeleteWszystkiego dobrego w Nowym Roku :)
Jestem tu pierwszy raz i trochę się rozejrzałam, miło tu u Ciebie, pewnie jeszcze wrócę, żeby lepiej poznać Ciebie i twojego małego synka. Mój wnuk Przemek ma cztery lata i do trzeciego roku życia opiekowałam się nim, teraz przyjeżdża do nas na wakacje, tak więc chętnie tu zajrzę, tym bardziej, że szydełkujesz, a ja na powrót zaczęłam się tym zajmować. Auguri Anno Nuovo :)
ReplyDeleteNiestety to nie ja szydełkuję, tylko moja zdolna mama. Wspaniale jej to wychodzi. Pozdrawiam :)
ReplyDelete