Wednesday, 23 January 2013

Zabawy z takim maluchem z pozoru mogą wydawać się nie tak atrakcyjne jak te z kilkulatkiem. Znacząco wspomagają jednak jego rozwój m.in. ruchowy. Oto kilka przykładów, jak możemy się bawić z maluchem, który nie skończył jeszcze roku:
• W rozwijaniu sprawności pomagają dziecku zabawki, którymi maluch uczy się manipulować: grzechotki, kolorowe kubeczki, piłeczki, duży klocek, książeczka z materiału. Leżące obok dziecka zabawki (wystarczy dobrze je codziennie zmieniać) pobudzają do przewracania się na boki, pełzania, a następnie raczkowania. Ważne, by dziecko miało wokół siebie bezpieczną przestrzeń, mogło spędzać dużo czasu na podłodze. Poznawanie przedmiotów przez przemieszczanie się to w tym okresie największa potrzeba maluchów;

• Oglądajcie razem książeczki, pokazuj dziecku obrazki i nazywaj je, a następnie poproś malucha, by pokazał, gdzie jest: słońce, dom, samochód itp.

• Przypomnij sobie takie zabawy jak „kosi- kosi”, „warzyła sroczka kaszkę”, dzieci je uwielbiają, a każdy czuły dotyk rodzica wzmacnia dodatkowo ich pozytywny rozwój;
• Baw się z dzieckiem w wyrażanie emocji, posadź je naprzeciw siebie, zrób smutną minę i powiedz: „Jestem smutna”, albo wesołą, mówiąc: „Jestem zadowolona”. Możesz pokazywać emocje na obrazkach, rysując uśmiechniętą i wesołą buźkę.
• Ulubione zabawy dzieci w tym okresie to: otwieranie i zamykanie szafek, wyrzucanie z nich przeróżnych rzeczy, zabawa garnkami, trzepaczką, łyżkami, wkładanie jednych przedmiotów w drugie, przesypywanie, rozrzucanie klocków. Nie należy zabraniać dziecku takich czynności, a raczej zachęcać do nich. Można bawić się w turlanie piłki, naciskać zabawki czy przedmioty, które wydają dźwięki.

A tu dodatkowe przyklady zabaw :)


Kółko graniaste
Gdy maluch zaczął już chodzić, chwyć go za rączki i chodźcie powoli w kółeczko, recytując znaną rymowankę: "Kółko graniaste, czterokanciaste, kółko nam się połamało, cztery grosze kosztowało, a my wszyscy bęc!". Na "bęc" przewróćcie się razem na podłogę.Tor przeszkód
Na drodze dziecka ustaw: barykadę z klocków, stos poduszek, tunel z dużego kartonowego pudła, itd. Tor przeszkód pokonuj razem z dzieckiem pokazując, co ma robić.


Spacer po wybojach
Na podłodze ułóż kilka poduszek lub kołdrę, chodzi o to by było miękko i nierówno, zachęć dziecko by tak przygotowanych wybojach poraczkowało lub pochodziło z Twoją pomocą.


W trasę
Na podłodze rozłóż drogę np. ze ścierek kuchennych. Pokaz dziecku, że powinno pokonać trasę po ściereczkach nie schodząc na dywan.


Bieg przez płotki
Porozkładaj na podłodze zabawki lub małe poduszki. Chodzi o to by były to nieduże miękkie przedmioty, nad którymi maluch będzie potrafił podnieś nóżkę i zrobic krok.


Slalom gigant
Ustaw np. krzesła w prostej linii w niewielkim odstępie od siebie. Omijacie je slalomem. Najpierw powoli a potem coraz szybciej.


W chowanego
Schowaj się za fotelem i zawołaj dziecko. Jeśli nie może Cię znaleźć, pokaż mu się na chwilę, po czym znów się ukryj.

Podaj
Weź 2-3 ulubione zabawki dziecka. Usiądźcie na podłodze, zabawki połóż między Wami. Weź każdą zabawkę do ręki i nazwij ją. Wymów nazwę jednej z zabawek i poproś dziecko by Ci ja podało. Za wykonanie zadanie chwal możesz bić brawo.


Przynieś
Na niskim stoliku lub na podłodze ułóż kilka przedmiotów lub zabawek. Proś maleństwo by ci przynosiło przedmiot a potem by go odniosło na miejsce.


Gdzie masz nóżkę a gdzie nos?
Do tej zabawy potrzebne jest zdjęcie dziecka lub lalka bobasek. Pytaj: gdzie dzidziuś ma rączkę?, gdzie dzidziuś ma nóżkę?, itd. Poproś żeby Maluch wskazał odpowiednie części ciała. Możesz też prosić by wskazywał części ciała u ciebie lub na sobie.


Przesypywanie
Do tej zabawy potrzebne są dwie miseczki i chrupki, do jednego z nich wsyp chrupki. Usiądź z dzieckiem na podłodze, przed nim postaw kubki. Pokaż jak przesypywać chrupki z jednego kubeczka do drugiego, następnie pozwól by samo przesypywało chrupki. Pokaż jak zbierać te, które się rozsypią.


Każdy wygrywa.
Do tej zabawy potrzebne są przezroczyste kubeczki. Posadź dziecko w foteliku i schowaj pod jednym z przezroczystych kubków chrupek lub kawałek jabłka. Pozwól by paluszek znalazł smakołyk i go zjadł.


Ważyła sroczka kaszkę
Postaw przed dzieckiem dwie miseczki, do jednej nasyp trochę ziarenek kaszy. Daj maluszkowi łyżeczkę i pokaż mu jak przesypywać kaszę łyżeczką.


Złap bańkę
Dzieci uwielbiają bańki mydlaną, co prawda a wcześnie żeby robiły je same, ale łapanie robionych przez rodzica to tez wielka frajda.


Berek na czworakach
Schodzimy na parter i ganiamy się z maluchem. Tylko nie biegajcie zbyt szybko dajcie się złapać.


Turlanie
Turlaj dziecko na kocyku. Możesz zawijać malucha w mały kocyk a potem udawać ze kroisz go jak naleśnika.Robię to, co Ty
Zachęcaj dziecko do naśladowania Twoich ruchów. Klaszczcie, kłaniajcie się, pokazujcie jaki jestem duuuży, jaki jestem zmartwiony, jaki jestem zadowolony, róbcie pa paA jak robi?
Ucz dziecko, jakie dźwięki wydaje pies - hau hau, krowa - muuu, auto - brum brum, dzwonek - dzyń dzyń, zegar - tik tak. Możesz użyć ceratowych lub tekturowych książeczek z wyraźnymi ilustracjami. Zachęcaj by maluch powtarzał te dźwiękonaśladowcze wyrazy.Chlapu chlap!
Podczas kąpieli pozwól maluchowi na swobodną zabawę wodą. Niech ją wlewa i wylewa z kolorowych foremek lub butelek po szamponach, próbuje zatapiać różne przedmioty, chlapie, pryska, robi fale. UWAGA! Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie, nawet jeśli już pewnie siedzi.Dziecko za burtą!
Napompuj duże, dmuchane koło do pływania i posadź w nim maluszka. Wydostanie się ze środka koła sprawi dziecku dużo satysfakcji.Lala u fryzjera
Pokaż dziecku jak czesać lale lub misia małą szczotką i zachęcaj by naśladował tą czynność.


Orkiestra tuż
Daj dziecku dwie małe pokrywki od garnków, pokaż jak może nimi uderzać o siebie.

A wy w co bawicie sie ze swoimi maluszkami? Znacie moze jeszcze jakies inne fajne zabawy?7 komentarze:

 1. Zabawa garnkami w orkiestrę to u nas dalej hit :)))

  ReplyDelete
  Replies
  1. No wlasnie. O tej zabawie zupelnie zapomnialam.

   Delete
 2. Też się bawimy w te zabawy :) A kółko graniaste to jedna z naszych ulubionych.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bardzo fajna zabawa. Kubus jest jeszcze troche na nia za maly, ale cos tak czuje ze juz niedlugo zacznie chodzic i wtedy sie pobawimy :)

   Delete